Cigánka Lorda Stanleyho - predstavenie s francúzskymi hercami

24.04.2018 | Aktualita
Cigánka Lorda Stanleyho - predstavenie s francúzskymi hercami

Píše sa rok 2018 po Kristovi, Galiu napadli nepriatelia, utečenci, žobráci bez strechy nad hlavou, bez zákona a pravidiel… Celú Galiu? Nie! Jedna dedina, ktorú obývajú neporaziteľní Galovia, odoláva hordám vandalov! 

Toto odvážne dobrodružstvo je umeleckým a kultúrnym  protiútokom, ktoré sa zrodilo zo stretnutia francúzskeho Divadla Tamèranton! a Kesaj Tchave, hudobno-tanečnou skupinou mladých Rómov z východoslovenských osád. V ustráchanej Európe, kde strach a rasizmus paralyzujú medziľudské vzťahy, sa ľudia stretávajú, deti veria, že všetko je možné a negujú a rúcajú predsudky.

Cigánka Lorda Stanlyho je romantické a poetické predstavenie v bujarej réžii s prvkami komiksu a rock'n'rollu inšpirované rómskou legendou. Zároveň je však hlavne ódou na toleranciu a slobodu. Súbor tvorí 24 hercov vo veku od 6 do 16 rokov, ktorí žijú na parížskom predmestí a pochádzajú z Afriky, Ázie, Európy. Mladí herci zdieľajú javisko s piatimi profesionálnymi hercami a tanečníkmi. Vzhľadom na pripravované vystúpenia na Slovensku, naučili sa celú hru v slovenčine.

V rámci festivalu [fjúžn] divadelný súbor odohrá v priestoroch Dom Kultúry Lúky v Bratislave tri predstavenia.
Predstavenia pre školy:
Štvrtok 26. apríla o 10:00 - po francúzsky
Piatok 27. apríla o 10.00 a o 17:30 - po slovensky
Predstavenie pre verejnosť:
Piatok 27. apríla o 17.30 - po slovensky

Predstavenie putuje po Francúzsku už päť rokov. Na úplnom začiatku bláznivej myšlienky vydať sa s hrou na Slovensko bolo stretnutie v Paríži s Ivanom Akimovom, zakladateľom súboru Kesaj Čavé. Odvtedy upevňujeme most medzi Francúzskom a Slovenskom, ktorý je symbolom nádeje. Toto umelecké dobrodružstvo dokazuje, že rôznorodosť a priateľstvo medzi národmi obohacujú a upevňujú našu spoločnú Európu. Viac informácii tu.