Čítanka na víkend

Anna Jacková Anna Jacková | 21.10.2017 | Aktualita
Čítanka na víkend foto: Pixabay.com

Prinášame vám krátky prehľad zaujímavých textov z uplynulých dní o spoločenskom dianí doma aj vo svete.

Z domova

Všetci ju odhovárali. Chorvátka dnes vedie na Slovensku firmu, ktorá má meno

Podnikateľka Mária Hrvatić v Bratislave vybudovala firmu Internationals Bratislava, ktorá pomáha cudzincom usadiť sa na Slovensku. Slovákov zas učí chápať a prijímať cudzie kultúry.

Utečenci a migrácia: Dojmy a pojmy

Liga za ľudské práva v spolupráci s portálom Euractiv.sk pripravili sériu textov „Utečenci a migrácia: Dojmy a pojmy”, v ktorých vysvetľujú témy migrácie". V prvej časti sariálu riaditeľka Ligy za ľudské práva Zuzana Števulová objasňuje, kto je migrant, kto je utečenec a v akom kontexte by sme mali tieto slová používať.

Odomykáme – Ľudia mi píšu, že manželovi zničím jeho slovenské gény, hovorí youtuberka z Londýna

Abbie Trulíková, pôvodom z Konga, v rozhovore pre Denník N hovorí aj o tom, aké je to byť ženou Slováka, čo ju po príchode do krajiny prekvapilo a ako vníma Slovensko.

Zo sveta

Protestuje každý pondelok. Stojí pred radnicou a hanbí sa za voličov AfD

Dôchodca Jürgen Schuhmann z malého nemeckého mesta Ochsenfurt ostal po voľbách znechutený, keď zistil že takmer 700 z 11-tisíc obyvateľov odovzdalo svoj hlas extrémistickej strane Afd. Každý pondelok preto vychádza do ulíc s transparentom. Chce primäť svojich susedov, aby uvažovali nad tým, čo sa v Nemecku deje.

Filmový tip: 

Zábery z najväčšieho židovského geta, ktoré nemal nik vidieť

V bratislavskom kine Mladosť pripravuje krátky festival iránskych dokumentárnych filmov. Od 24. do 26. októbra v klubové kino premietne päť snímok, medzi nimi dokument z Varšavského geta, ktorý v roku 1942 natočili nacisti, ale aj dokument, ktorý zachytáva šesťhodinový rozhovor s prvým izraelským premiérom Davidom ben-Gurionom.