Čítanka na víkend

Anna Jacková Anna Jacková | 17.09.2017 | Aktualita
Čítanka na víkend foto: Pixabay.com

3. septembrový týždeň

Bazoš proti rasizmu, reportáž o živote Čechov pracujúcich v najnižšie platených zamestnaniach, o extrémnych rituáloch, ktoré podstupujú obyvatelia Maurícia, ale aj o tom, prečo sa pozornosť svetových médií obracia na ázijský štát Mjanmarsko. Prinášame vám krátky prehľad zaujímavých textov z uplynulých dní o spoločenskom dianí doma aj vo svete.

Celý článok si môžete prečítať po kliknutí na jeho názov.

Rozmanitosť

Dlhodobo tolerantné kúpeľné mesto pociťuje nárast slovenského populizmu

Mení sa postoj v piešťanských kúpeľoch voči cudzincom? Novinárka New York Times sa pozrela na atmosféru v meste, názor domácich obyvateľov, ale aj arabských návštevníkov, ktorí do Piešťan pravidelne prichádzajú už od šesťdesiatych rokov.

Extrémizmus, radikalizmus a xenofóbia

Bazoš po rokoch zakročí proti diskriminujúcim a extrémistickým inzerátom

Rómovia nevolať. Na populárnom internetovom bazári Bazos.sk sa nájdu aj inzeráty s podobnými diskriminačnými kritériami. Na portáli bol už v roku 2015 zverejnený inzerát, ktorý podnecoval rasovú a etnickú nenávisť a za ktorú bol jeho autor odsúdený na podmienečný 3-ročný trest (19-ročný muž v inzeráte vyzýval na zabitie žiadateľov o azyl ubytovaných v Gabčíkove). Podľa denníka Sme sa však teraz administrátori stránky rozhodli proti nenávistným inzerátom zakročiť.

Sociálna inklúzia

Hrdinové kapitalistické práce

U našich českých susedov rozvíril spoločenskú debatu projekt reportérky Saše Uhlovej Hrdinovia kapitalistickej práce. V sérii investigatívnych reportáží prináša pohľad do najnižšie platených pracovných pozícií v Česku. „Je tu spousta pracujících, kteří jsou zavření v halách bez oken, často v prostorách, kde je navíc hrozná zima, anebo naopak vedro, a nikdo je nevidí. Chtěla bych svými reportážemi přispět k tomu, aby „vidět“ byli,“ uviedla autorka reportáží.

Zo sveta

Bangladéš, jedna z najchudobnejších krajín sveta, prijal viac ako 400-tisíc rohingských utečencov

Situácia sa pre Rohingov, moslimskú menšinu v Mjanmarsku, posledné dva týždne dramaticky zhoršuje. Odhaduje sa, že do susedného Bangladéšu utieklo okolo 400-tisíc ľudí po tom, čo bezpečnostné zložky začali vypaľovať dediny Rohingov. OSN hovorí o učebnicovom príklade etnických čistiek, zatiaľ čo držiteľka Nobelovej ceny a politická líderka Mjanmarska Su Ťij čelí medzinárodnej kritike za vlažný prístup ku kríze.

Slovenský antropológ skúma na Mauríciu extrémne rituály: Muži si prepichujú telo, jazyk a v koži majú háky

O rituáloch, ktoré podstupujú ľudia na Mauríciu, náboženskej tolerancii a spolužití v krajine hovorí v rozhovore pre Denník N slovenský sociálny antropológ Peter Maňo.

Knižný tip

Reportér Denníka N Daniel Vražda vysvetľuje, prečo napísal knihu o predsedovi extrémistickej strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko. Autor v knihe hľadá odpoveď na otázku, kto je Marián Kotleba, prečo ho tisíce ľudí podporujú a na pozadie jeho politického úspechu, ktorý ho po marcových voľbách v roku 2016 dostal až do parlamentu s osem percentnou podporou voličov. Kniha vyjde v októbri.