Dá sa inak? Workshop o ľuďoch

Katarína Karcolová Katarína Karcolová | 26.11.2017 | Aktualita
Dá sa inak? Workshop o ľuďoch foto: Bystro.org

Ako sa dá žiť bez odpadu, chodiť v dobe áut do práce na bicykli, nebyť si cudzí či prečo sa zamýšľať, čo si dávame na tanier. Aj o tom sa každý utorok bude diskutovať v bratislavskom Komunitnom centre Bystro. Cieľom debát je uvedomiť si, že veci sa dajú robiť aj inak.

"Chceli sme vytvoriť priestor, v ktorom môže každý o týchto témach nielen diskutovať, ale aj s nimi kreatívne pracovať. Priestor, kde nebude v centre len odborník, ktorý bude prednášať o tom, čo treba robiť, ale aj človek, ktorý týmto spôsobom žije," vysvetľuje dobrovoľníčka Bystra Katarína Karcolová. Podotkla, že zmena musí začať u každého individuálne, ale pokiaľ nie je znásobená silou skupiny, jej dopad je malý.

Aj preto sa v Bystre rozhodli zorganizovať sériu workshopov. V utorok 28. novembra čaká účastníkov workshop Dá sa inak? ĽUDIA - Nebuďme (si) cudzí s ľuďmi, o ľuďoch s občianskym združením Mareena. Prídu hostia z Burundi, Afganistanu, Bratislavy aj iných kútov Slovenska. Dozviete sa ako sa im tu žije a ako veľmi sa cítia "ako doma". Súčasťou programu je aj živá knižnica - hosť porozpráva svoj krátky príbeh pre malú skupinku, v ktorej sa ho/jej môžete spýtať ďalšie otázky, ktoré vás zaujímajú. Viac informácii o programe nájdete tu.

Komunitné centrum funguje od marca 2017. Organizuje workshopy, semináre, diskusie, koncerty či výstavy. Je tiež knižnicou kníh, hudobných nástrojov či hier, ktoré si môžu návštevníci požičať a miestom, kde sa dajú ochutnať miestne a ekologické jedlá i nápoje.

"Chceli sme miesto, kde by sa mohli stretávať rôzni ľudia pri rôznych činnostiach. Všetci zabúdame na to, čo sú v živote dôležité veci. V Bystre chceme vytvoriť pocit spolupatričnosti, ponúknuť priestor na spomalenie a premýšľanie i spoznanie nových ľudí," dodáva spoluzakladateľ Bystra Michal Gordiak.