Eseje Milana Šimečku Obnovenie poriadku už aj v elektronickej verzii

Anna Jacková Anna Jacková | 10.10.2017 | Aktualita
Eseje Milana Šimečku Obnovenie poriadku už aj v elektronickej verzii foto: Artforum

V Nadácii Milana Šimečku chceme oživiť odkaz a diela Milana Šimečku a pri tejto príležitosti sme rozhodli vydať sériu piatich elektronických kníh. Veríme, že Šimečkove texty sú nadčasové a aj dodnes ponúkajú pre čitateľov inšpiráciu.

Prvou zo série e-kníh je rukopis Obnovenie poriadku, ktorú sme predstavili v rámci diskusie so sociologičkou Jiřinou Šiklovou, historikom Vilémom Prečanom a s literárnymi vedcami Petrom Zajacom a Pavlom Matejovičom v kníhkupectve Artforum. Čitatelia si môžu e-knihu zadarmo stiahnuť na weboch Artforum.sk a Martinus.sk

Obnovenie poriadku sa tak po 27 rokoch od prvého vydania opäť dostane k čitateľom. Rukopis vznikal v rokoch 1975 až 1977, kniha vyšla prvýkrát  v Kolíne nad Rýnom, v Československu ju publikovali len ako samizdat. Milan Šimečka v knihe píše o pomeroch v Československu v čase normalizácie, o každodennosti života, ale aj o pokusoch a zásahoch štátnej moci do bežných dní svojich obyvateľov.

E-kniha je rozšírená o predhovor terapeutky Jolany Kusej, ktorá pripomína, že Obnovenie poriadku malo mimoriadny význam v čase, kedy vyšla. Doma sa totiž propagovala dezinterpretácia skutočnosti a k Charte 77 sa ešte len schyľovalo. „Tlač bola spoľahlivo cenzurovaná a tak táto kniha pôsobila ako majestátny krížnik, ktorý vyplýval na hladinu mŕtveho jazera, so zákazom plavby. Nikto nevedel preto – len, že je to zakázané. A že sú za to sankcie, to stačilo. Aj pre zahraničie bola kniha zjavením. Veľkým zdrojom možností interpretácie súčasných dejín Československa, Slovenska a východného bloku,“ píše Kusá.

Druhú Šimečkovu e-knihu Kruhová obrana predstavíme 17. novembra. Čitatelia sa okrem toho môžu tešiť aj na elektronické vydania kníh Společenství strachu a jiné eseje, Veľký brat a veľká sestra a Konec nehybnosti. O termínoch vydania vás budeme priebežne informovať.

Martin M. Šimečka číta krátky úryvok z otcovej tvorby na diskusii v kníhkupectve Artofrum

Prečítajte si krátky úryvok z knihy Obnovenie poriadku, v ktorej autor opisuje, ako ho muži Štátnej bezpečnosti sledovali.  „Tri autá, obsadené vždy dvoma mužmi, ma sprevádzali až k rieke. Tri hodiny sledovali, že som nemal ani záber, a odprevadili ma domov. Inokedy ma sledovali, keď som išiel do záhrady prehodiť kompost. Zase to boli tri autá, predbiehali ma, počkali, znovu ma predbehli. Keď som zastal na parkovisku, zastali aj oni. Tváre sledovateľov som už dôverne poznal. Jedna zelená simka, hádam preto, aby ma rozveselila, zrazu zmenila štátnu poznávaciu značku.  Zastal som v dedine a v pohostinstve som sebe a svojej žene objednal kávu. Sledovatelia zastali tiež a sledovali, ako pijeme kávu. Prišlo mi akosi ľúto štátnych prostriedkov a zabitej nedele sledovateľov. Podišiel som jednému z ich áut a oznámil som prekvapeným mužom sediacim vnútri, že idem do záhrady prehodiť kompost, že nehodlám robiť nič, čo by stálo za sledovanie, že máme v aute miesto a sme ochotní vziať jedného z nich s nami a priviezť ho zase naspäť; ušetrí sa tým množstvo benzínu. Ostatní môžu ísť domov a užívať si nedeľu. Muži zarazene sedeli a ani nemukli, tvárili sa, že nevedia, o čom hovorím. Potom ma predsa len sledovali až po záhradu. Rozkaz je zrejme rozkaz.“