Febiofest bude skúmať podobu zla, organizátori reagujú na polarizovanú spoločnosť

multikulti.sk multikulti.sk | 29.01.2019 | Aktualita
Febiofest bude skúmať podobu zla, organizátori reagujú na polarizovanú spoločnosť zdroj: Febiofest

Tohtoročný Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest, ktorý sa uskutoční od 20. do 26. marca 2019, bude upozorňovať na podoby zla a strachu v súčasnej spoločnosti. Organizátori s podtitulom Zlo sa vo filme neskryje oznámili, že program sa naprieč sekciami venovať bude venovať práve týmto témam. 

„Nie je možné nevšimnúť si, ako sa dnes polarizovaná spoločnosť stavia proti sebe. Jedni majú strach z diktátu liberálov, druhí naopak pálčivo vnímajú nárast konzervatívnych tendencií v spoločnosti,“ vysvetľuje umelecký riaditeľ MFFK Febiofest Přemysl Martinek aktuálny problém, ktorý ho podnietil „tematizovať“ tento ročník. „Dobre je to vidno napríklad pri témach ako imigrácia, globálne otepľovanie, stredoeurópska populistická politika alebo budúcnosť Európskej únie,“ uvádza príklady.

Febiofest má tiež za cieľ pripomenúť, že zlo má síce viacero podôb, ale len jeden základ a práve ten približujú divákom už vyše sto rokov veľké filmové príbehy.

V aktuálnom 26. ročníku usporiada MFFK Febiofest už po šiestykrát súťažnú sekciu V strede Európy pre filmárov a filmárky zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Rakúska. Aj tento rok sa v súťaži stretne 20 hraných, dokumentárnych, animovaných či experimentálnych krátkych snímok do 30 minút. Ocenenie je už tradične spojené s finančnou prémiou 3000 eur, o víťazovi rozhodne medzinárodná porota a jeden z filmov si odnesie aj Cenu divákov.

Diváci sa aj naďalej môžu tešiť na filmové novinky z prestížnych festivalov z celého sveta v sekcii Klubový film dnes aj na premiéry nových domácich filmov v Slovenskej filmovej krajine, ktorá je posledné roky divácky najúspešnejšou a najnavštevovanejšou sekciou. V Klubovom Jukeboxe aj tento rok osobnosti vyberú pre publikum svoje obľúbené snímky, Zrkadlo minulosti uchváti s nanovo digitalizovanými dielami zlatého fondu slovenskej a českej kinematografie, v programe budú pokračovať aj sekcie pre náročného diváka Bez limitova Kinoikon+ a MFFK Febiofest už tradične neopomenie ani najmladších divákov a prinesie tento rok ešte bohatší Filmový kabinet deťom. Program pre filmových profesionálov Industry Days opäť predstaví zástupcom zahraničných filmových festivalov desiatku najočakávanejších pripravovaných slovenských filmových projektov a vytvorí tak platformu na stretnutie svetových profesionálov a domácich producentov. Počas slávnostného otváracieho večera v Bratislave sa už po 11-ty krát udelia Výročné ceny Asociácie slovenských filmových klubov, ktorá je hlavným organizátorom MFFK Febiofest.

Ako uvádza umelecký riaditeľ, festival pristúpi skôr ku kvalitatívnym než kvantitatívnym zmenám a diváci tak môžu aj tento rok očakávať vyše 100 filmových lahôdok počas 7-dňového filmového maratónu v hlavnom meste.