Global Migration Film Festival 2018 už zajtra

multikulti.sk multikulti.sk | 03.12.2018 | Aktualita
Global Migration Film Festival 2018 už zajtra zdroj: IOM

Global Migration Film Festival 2018 opätovne pozýva do kina. Už zajtra 4.decembra si budete  môcť pozrieť zaujímavé snímky o jednom z najväčších fenoménov súčasnosti – o migrácii, ktoré vás prenesú do často nepoznanej reality migrácie a s ktorými môžete spoločne hľadať odpovede na otázky: Prečo ľudia opúšťajú svoje domovy? Akým výzvam čelia počas náročnej cesty? Aký je ich život cudzincov v neznámom prostredí ďaleko od domovov a ako ich vnímajú domáci? A ako sa mení a rozdeľuje spoločnosť v krajinách pod vplyvom migrácie?

O filmoch:

Bushfallers – na ceste za svojím snom

Vydajte sa na cestu spolu so štyrmi mladými filmármi, ktorí sa rozhodli nájsť odpoveď na zdanlivo jednoduchú otázku: Prečo sa Afričania rozhodnú migrovať do Európy? Silnými vo filme sú hlasy tých, ktorí odišli z domova v Kamerune, tých, ktorí zostali a aj tých, ktorí sa vrátili. Odhaľujú vlastné príbehy, ašpirácie, sny a hlbokú realitu, ktoré stoja za rozhodnutím odísť alebo sa vrátiť.

Adnanov otec

Sayid, pôvodným povolaním lekár, utiekol uprostred občianskej vojny zo Sýrie a so synom Adnanom sa chystajú založiť si nový život v Dánsku. Napriek ich blízkemu vzťahu a záľube vo futbale medzi nimi rastie napätie. Sayid je postavený pred jazykovú bariéru, nedokáže zarobiť dosť peňazí a súčasne čelí výzve, ako si udržať chlapcov rešpekt – v situácii, keď sa Adnan dokáže prispôsobiť novému prostrediu rýchlejšie ako on.

Prehliadaní

Tri rôzne príbehy sýrskych migrantov Mohamada, Bakriho a Mireille a ich svedectvo, ako im vojna v Sýrii radikálne zmenila život a priviedla ich do Barcelony. Ďalší pohľad na Arabskú jar a ľudské práva prináša nositeľ Nobelovej ceny za mier Ahmed Galai. Dokument je silným dielom o humanitárnej kríze v Sýrii, zložitosti konfliktu a potenciálnom vplyve koncentrovanej migrácie na niektoré oblasti Európy.

Celý program nájdete tu.

Global Migration Film Festival organizuje Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) každý rok vo vyše 100 krajinách sveta. Viac informácií: https://www.iom.int/global-migration-film-festival