Komponovaný večer v Novej Cvernovke prinesie divadlu, hudbu film aj diskusiu

[fjúžn] [fjúžn] | 22.09.2020 | Aktualita
Komponovaný večer v Novej Cvernovke prinesie divadlu, hudbu film aj diskusiu grafika: Matúš Hnát (2x)

Monodráma Dile man

Autorská monodráma študentky herectva Diany Khwaja s názvom Dile man rozpráva pravdivý príbeh o živote jej tety, ktorá sa volá Lina.

Ako utláčaná žena odchádza z krajiny, ktorú miluje. Keď sa zaľúbi a myslí si, že už má šťastie na dosah, začne jej život upadať do stereotypu ženy, ktorá je nútená tolerovať samotu a neveru svojho muža. Je uväznená v kultúrnych definíciách toho ,,čo má žena znášať". Nepoddáva sa spoločenskej domnienke, že nerobí svojho muža šťastným a hľadá v sebe ženskosť, vábi svojho muža, aby ho získala opäť len pre seba.

Neprebieha to však podľa jej plánov, keď zistí, že čaká dieťa nepovinná sa vydať za muža, do ktorého sa zamilovala. Žena uväznená vo vzťahu, kde sa jej nedostáva lásky, opatery, rešpektu na úteku pred niečím, za čo môže len "osud" , alebo skôr geografické súradnice jej narodenia.

"Veď v žilách mi prúdi krv, vám niečo iné?" Kričí Lina do publika, ku ktorému sa prihovára, aby odpovedala na otázku, prečo chce prísť žiť do tejto krajiny.

DIANA KHWAJA študuje herectvo na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Vo svojom voľnom ale aj pracovnom čase naplno spoznáva každej kultúry, s ktorou sa denne stretne, či už vo forme spevu, divadla, tanca alebo písania príbehov.

Persona grata

Faisal z Afganistanu ako chlapec rád púšťal šarkany zo strechy domu. Aj keď nikdy utečencom byť nechcel, osud ho zavial až na Slovensko. Jeho úmysel viesť pokojný život nie je jednoduchý. Napriek neustálym prekážkam sa však nevzdáva a hľadá pravé životné hodnoty.

Výtvarníčka a filmárka Daniela Krajčová nakrútila krátky film Persona grata o Afgáncovi Faisalovi, s ktorým sa spoznala v utečeneckom tábore v Rohovciach. Faisal sa chcel dostať do Nemecka, kde mal príbuzných, ale osudom sa mu stalo Slovensko. Zostal a je u nás rád. 

Príďte sa pozrieť na komponovaný večer, ktorý otvorí hudobné vystúpenie Azim Farhadiho. Po ňom bude nasledovať diskusia s autorkou filmu a hlavným protagonistom Ahmedom Faisalom Kamalim.

Po krátkej prestávke budeme pokračovať v rovnomennej diskusii Persona Grata s odborníkmi a odborníčkami na migráciu na Slovensku. Kto je vítaný v tejto krajine? Čo vieme o postojoch obyvateľov Slovenska k cudzincom a cudzinkám? A ako sa od toho líšia postoje inštitúcii? Bariéry medzi nami a cudzincami budú rozoberať lekár a ľudskoprávny aktivista Sawkat Choudhury, šéfredaktorka The Slovak Spectator Michaela Terenzani, riaditeľka Ligy za ľudské práva Barbora Meššová a riaditeľka Nadácie Milana Šimečku Nina Galanská. Moderuje Laco Oravec.