Májová čítanka na víkend

Eliška Kalinová Eliška Kalinová | 01.06.2018 | Aktualita
Májová čítanka na víkend pixabay.com

O nepochopení Ramadánu a jeho dodržiavaní v Česku, o migrantovi, ktorý vďaka záchrane dieťaťa dostane francúzske občianstvo, o návrhu zakázať cudzojazyčné nápisy na ceduliach austrálskych obchodov. Ale aj o rozhodnutí európskeho súdu, podľa ktorého v tajných väzniciach CIA v Rumunsku a Litve dochádzalo k porušovaniu ľudských práv. Dánsko v máji zákonom zakázalo zahaľovanie žien na verejnosti, ale o tom, aké je to byť transgender ženou v Pakistane. Prinášame vám krátky prehľad zaujímavých textov z uplynulých dní o spoločenskom dianí doma aj vo svete.

Bez vody a bez instagramu. Jak těžké je pro české muslimy a muslimky svědomitě držet ramadán? Čo znamená Ramadán? O nepochopení tejto tradície rozprávajú tri mladé moslimské ženy Julinka, Kristína a Omar. Opisujú tiež, ako sa im Ramadán dodržuje v ateistickom Česku. Podľa nich je Ramadán nielen o pôste, ale najmä snahou byť lepším človekom.

- Mamoudou Gassama, migrant z Mali, zachránil  v Paríži dieťa visiace z balkónu. Francúzsky prezident Emanuel Macron mu následne ponúkol francúzske občianstvo. Tento akt vyvolává otázku prístupu k migrácii. Musia sa cudzinci správať ako superhrdinovia, aby boli odmenení občianstvom?

V multikultúrnej Austrálii chcú politici presadiť politiku “English first” na ceduliach obchodov. Čo by znamenalo, keby nápisy v cudzích jazykoch zmizli? Čo by znamenalo, keby nápisy v cudzích jazykoch zmizli? A aký dopad by to malo na väčšinovú klientelu obchodov, ktorou sú práve rôzne jazykové menšiny? 

- V Rumunsku a v Litve boli v tajných väzniciach CIA mučení podozriví z terorizmu. Európsky súd pre ľudské práva vo Štrasburgu to označil za porušovanie ľudských práv a obe krajiny musia väzňom zaplatiť odškodné. Podľa Amnesty International ide o dôležitý míľnik, ktorý poukazuje na zapojenie európskych krajín do ilegálnych aktivít americkej spravodajskej služby.

- V Pakistane zriadili prvý domov seniorov pre transgender ľudí. Krátka video reportáž popisuje postavenie transgender žien v Pakistane. V tejto konzervatívnej krajine je pre starnúce transženy veľmi ťažké nájsť si prácu, a preto často končia bez domova.

- Filmový tip: Aké je to byť v sedemnástich zamilovaný približuje jeden z najoceňovanejších filmov roka 2017 Daj mi tvoje meno (Call me by your name). Príbeh nájdenej láske dvoch mužov.