Môže z noci na ráno pol milióna ľudí len tak zmiznúť?

15.10.2017 | Aktualita
Môže z noci na ráno pol milióna ľudí len tak zmiznúť?

Mjanmarská kríza eskaluje a situácia začína byť pre utečencov aj krajiny, do ktorých utekajú neúnosná. Koncom septembra krajinu podľa údajov Amnesty International (AI) opustilo vyše 400-tisíc Rohingov, príšlušníkov a príslušníčok moslimskej menšiny prenasledovanej aktuálnym vládnym režimom, vrátane detí. Takto masívny exodus za tak krátky čas je neporovnateľný s takmer žiadnou inou utečeneckou krízou poslednej doby. Situácia je prekvapivá aj z dôvodu, že čistky má na svedomí aj laureátka nobelovej ceny za mier a dlhoročná barmská disidentka, Aung San Suu Kyi.

"Strašná situácia v Mjanmarsku je dôvodom, prečo potrebujeme viac než len náplasť, ktorá pomôže ľuďom utekajúcim pred vojnou a prenasledovaním. Po tom, čo boli vystavení strašnému násiliu a zabíjaniu a ich dediny boli spálené na popol, čelia Rohingovia humanitárnej kríze, v ktorej sa ich Bangladéš snaží podporiť " uviedol generálny tajomník Amnesty International Salil Shetty.

Amnesty International – Bratislava sa preto rozhodla podporiť informovanosť o situácií a usporiadať diskusiu pre novinárov/-rky a širšiu verejnosť. Hosťami diskusie budú Alexandra Demetrianová, novinárka s dlhoročnou skúsenosťou v postihnutej oblasti, Dušan Deák – indológ z Katedry porovnávacej religionistiky na FiF UK v Bratislave a Sawkat Choudhury, lekár a člen správnej rady AI. Diskutovať sa bude 18. októbra v centre Kalab o pôvode tohto problému, aktuálnej situácii v krajine a možných riešeniach a dopadoch na medzinárodnú politiku ako aj o hroziacej humanitárnej kríze.