Najlepšou divadelnou inscenáciou tohto roka je Americký cisár

multikulti.sk multikulti.sk | 08.10.2018 | Aktualita
Najlepšou divadelnou inscenáciou tohto roka je Americký cisár Štúdio 12 a Divadlo Pôtoň

Počas slávnostného ceremoniálu 7. októbra v historickej budove SND sme sa dozvedeli víťazov 23. ročníka Divadelných ocenení sezóny – DOSKY 2018. Víťaznou inscenáciou sa stala hra Americký cisár. Inscenácia vznikla podľa reportážnej knihy Martina Pollacka v kooperácii Štúdia 12 a Divadla Pôtoň v réžií Ivety Ditte Jurčovej, adaptáciu napísal Michal Ditte. Scénická kompozícia, ktorá spracúva tému hromadného vysťahovalectva na prelome 19. a 20. storočia a dokazuje, že utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní.

Anketu DOSKY vyhlasuje Asociácia súčasného divadla. Ceny DOSKY sú ocenením tvorivých činov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, a to vo všetkých žánroch: činoherné divadlo, opera, muzikál, bábkové divadlo, balet, súčasný tanec. DOSKY sa udeľujú fyzickým osobám bez ohľadu na štátnu príslušnosť tvorcov za umelecké výkony, ktoré mali premiéru v divadlách na území Slovenska v predchádzajúcej sezóne.

Ceny DOSKY sa udeľujú od roku 1996. V tomto roku sa organizátori rozhodli zapojiť do hlasovania divákov v rámci celého Slovenska, ktorí rozhodli o Cene Slovenskej sporiteľne pre Divadlo sezóny 2018. Hlasovať v ankete sa dalo na stránke www.cenydosky.sk do 30. septembra 2018. Najviac hlasov si získalo Divadlo Kontra Spišská Nová Ves.