O týždeň sa začína Filmový festival Jeden Svet

multikulti.sk multikulti.sk | 04.10.2018 | Aktualita
O týždeň sa začína Filmový festival Jeden Svet zdroj: Filmový festival Jeden svet

SHUT UP! To je témou tohtoročného 19. medzinárodného filmového festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý začína 11. októbra v Bratislava. Filmová prehliadka sa následne sa presunie aj do ostatných miest Slovenska.       

Počas šiestich dní budú sú pre divákov a diváčky pripravené desiatky dokumentov, možnosť diskutovať s domácimi aj zahraničnými hosťami na pálčivé a stále aktuálne témy. "V dokumentoch sa vrátime k významným osmičkovým rokom z histórie našej krajiny. Tieto sme zaradili do už tradičnej sekcie Máte právo vedieť, keďže riešia kľúčové historické okamihy, ktoré je dôležité poznať. Súťažnou bude kategória Slovensko a Česko za ľudské práva a snímky v rámci nej bude hodnotiť medzinárodná porota. V sekcii Slepá škvrna poukážeme na fenomény, ktoré nás činia neslobodnými, hoci si to ani nemusíme uvedomovať. Budeme tiež diskutovať a premietať o slobode médií a nás samých, ktorí médiá využívame. Individuálni hrdinovia a hrdinky vás môžu inšpirovať k tomu, aby ste sami iniciovali zmenu. Nebude chýbať ani premietanie pre deti v rámci Jedného sveta deťom," uvádza organizačný tím Jedného sveta. 

Filmový festival svojou témou reaguje na vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a archeologičky Martiny Kušnírovej, SHUT UP! je projekt ukrajinského grafického dizajnéra žijúceho na Slovensku Mykolu Kovalenka a jeho domovskej reklamnej agentúry Respect APP. Mykola s kolegami vyzvali tvorcov po celom svete, aby sa zapojili do tvorby plagátov vyjadrujúcich nesúhlas so situáciou po vražde dvoch mladých, nevinných ľudí. Kompletnú zbierku projektu dnes tvorí 384 dizajnov z 36 krajín.má byť provokáciou všetkých, ktorí si myslia, že za týchto okolnosti nemôžu Stovka plagátov koluje ako výstava po svete a vy budete mať možnosť zhliadnuť ich na festivale. Viac informácii o programe nájdete tu.