Otvárací večer festivalu [fjúžn] prinesie bohatý program

[fjúžn] [fjúžn] | 18.09.2020 | Aktualita
Otvárací večer festivalu [fjúžn] prinesie bohatý program Grafika: Matúš Hnát (3x)

REFJÚŹN POSTER

Úvod festivalu [fjúžn] bude patriť víťazom plagátovej súťaže Refjúžn Poster, ktorú vyhlásila Nadácia Milana Šimečku pri príležitosti Svetového dňa utečencov.

Nie každý mal možnosť ukryť sa pred koronavírusom do domácej karantény. Grafičky a grafici, ktorí sa do súťaže plagátov prihlásili, reflektovali svoj pohľad práve na osudy týchto ľudí, na ich cestu cez zavreté hranice či sprísnené opatrenia po celom svete. Zároveň sa zamýšľali nad tým na aké limity naráža naša solidarita.

Do súťaže sa prihlásilo celkovo 77 prác, z ktorých odborná porota vybrala 18 finalistov. Ich práce, aj plagát, ktorý získal cenu verejnosti, uvidíte na vernisáži v piatok 18 podvečer o 18:00 v A4.

Vstup na vernisáž je voľný, jednotlivé plagáty si na mieste budete môcť aj zakúpiť.

HUMANS OF [fjúžn]

Nasleduje exkluzívny formát Humans of [fjúžn]. Humans of […] je populárny koncept zachytávania a predstavovania obyvateľov rôznych miest, ktorý má svoje korene v New Yorku. Prvú sériu Humans of New York vytvoril Brandon Stanton ešte v roku 2010, odvtedy sa projekt rozšíril do
 rôznych kútov sveta.

Večerný formát Humans of [fjúžn] pod taktovkou režisérky Alžbety Vrzgulovej predstaví sedem rôznorodých hostí, ktorí reprezentujú pestrosť vekovú, profesijnú, rodovú či náboženskú, pestrosť pôvodu a príbehov. Ako zvládli pandémiu koronavírusu Khadra, Illah, Lucia, Mykola, Anabela, Sawkat či Addy? Inšpiratívne ženy a muži s cudzokrajným pôvodom sa podelili o svoje skúsenosti so životom na Slovensku - so všetkými radosťami i starosťami, strachmi či úspechmi.

Diváci budú počas večerného programu sledovať mozaiku príbehov vo videách aj priamo na pódiu. Humans of [fjúžn] je ukážkou toho, čo máme ako ľudia spoločné, zároveň je oslavou ľudskej pestrosti. Dopĺňa vernisáž Refjúžn poster v rámci zahájenia 

Večer bude moderovať skvelá komička s iránskym pôvodom Nastaran A Motlagh.

SOUNDS OF [fjúžn]

Na záver prvého dňa  vás čakajú dva koncerty nefalšovaných multikulti hudobníkov. Predstavia sa Anabela Mollová & Band a Helado Infinito so špeciálnym hosťom: Sasha Mamaev (GONSOFUS)

ANABELA MOLLOVÁ
 je slovenská speváčka, ktorej korene siahajú do Etiópie. Ako sama tvrdí, spevu sa venuje od útleho detstva, no profesionálne začala od roku 2014, kedy bola súčasťou TV speváckej show Hlas ČeskoSlovenska. Momentálne je členkou známeho acapella zoskupenia Fragile, spieva v kapele, ktorá doprevádza TV reláciu Milujem Slovensko a zároveň má vlastnú kapelu zloženú z vynikajúcich slovenských hudobníkov. Tvorí aj duo s talentovaným gitaristom a spevákom, Markusom Danielom.

Na Sounds of [fjúžn] budú hrať v zoskupení:
Anabela Mollová- spev
Markus Daniela- gitara
Eugen Vizváry- klávesy
Richard Csino- bassgitara
 Štefan Bugala- bicie .

Tešiť sa môžete na energický soul, funky aj popové skladby.

HELADO INFINITO feat. SASHA MAMAEV

Helado je duo hudobníkov - Lorety z Čile a Victora z Argentíny. Ich hudba je mixom popu, folku, hip-hopu a elektroniky. Počas ciest po Mexiku a Európe skladali pesničky o živote, láske, cestovaní či vzťahoch. Z ich hudby cítiť letnú pohodu, nezávislosť a túlanie sa po svete, kde stretli mnoho hudobníkov a priateľov, s ktorými na viacerých pesničkách spolupracovali.

Doplní ich spevák a multiinštrumentalista Sasha Mamaev, ktorý je známy najmä z „transkontinentálneho” dua Gonsofus. Sasha, pôvodom z Moskvy, žil v rôznych kútoch sveta, predtým ako prišiel na Slovensko strávil roky v Turecku, Keni, USA či Španielsku, čo ovplyvnilo aj jeho tvorbu.

Celý program nájdete na webe festival.fjuzn.sk.