Otvorene o extrémizme v Banskej Štiavnici

multikulti.sk multikulti.sk | 26.11.2018 | Aktualita
Otvorene o extrémizme v Banskej Štiavnici zdroj: Zabudnuté Slovensko

Občianska iniciatíva Zabudnuté Slovensko zavíta v stredu 05. decembra do Banskej Štiavnice. Koncert a diskusia s názvom Otvorene o extrémizme a aktuálnych témach bude od 18:00 v Artcafe na Akademickej 2. Ako uvádzajú organizátori, pre toto miesto sa rozhodli z viacerých dôvodov – pôsobí v ňom viacero aktívnych ľudí, ktorí sa ho snažia meniť k lepšiemu a prosperujúcejšiemu. V parlamentných voľbách v tomto okrese mala pomerne vysokú podporu ĽSNS a má ju zrejme doteraz, aj medzi mládežou. A nakoniec je to krásny a historický región, ktorý si celkovo zaslúži našu pozornosť a vyjadrenie podpory. Celkovo sa jedná už o okrúhle 20-te podujatie tejto občianskej iniciatívy v rôznych regiónoch zabudnutého Slovenska.

Celú diskusiu vedie novinár a fotograf Andrej Bán a hosťami budú Pavel Traubner, muž, ktorý prežil holokaust, publicista Michal Havran či miestny občiansky aktivista Jaroslav Koleda. Ďalej dostanú v priestor v diskusii ľudia, ktorí tvoria jadro Zabudnutého Slovenska: iniciátor týchto aktivít Michal Karako, etnologička Monika Vrzgulová, historik Patrik Dubovský a Madeline Vadkerty. Hudbou bude doprevádzať takisto už stály hosť týchto podujatí – pesničkár Miloš Janoušek.

Vstup na podujatie pre verejnosť je voľný a verejnosť bude mať možnosť zapojiť sa do diskusie.
Hlavnými zástupcami iniciatívy a organizátormi sú novinár Andrej Bán a občiansky aktivista Michal Karako. 

Obsahovou stránkou je diskusia s verejne známymi osobnosťami na témy slobody, extrémizmu, xenofóbie, aktuálnych spoločenských tém, ale aj novodobej histórie Slovenska 20. storočia so zameraním na totalitné režimy, ktoré výrazne formovali a zasahovali do verejného aj súkromného života. Koncerty a diskusie sú zároveň vyjadrením spolupatričnosti jednotlivým regiónom Slovenska a akousi symbolickou podporou v tom, aby na nich „zodpovední“ ľudia mysleli a riešili konkrétne problémy v nich dlhodobo a adresne.

Program je rozdelený na doobedňajšie premietanie dokumentu a diskusiu so stredoškolskou mládežou a tento samostatný podvečerný koncert, ktorý budú striedať diskusie pre širokú verejnosť. Bližšie informácie je možné získať aj na: www.zabudnuteslovensko.sk