Prezentácia knihy Opuštěná společnost od Erika Taberyho

23.09.2017 | Aktualita
Prezentácia knihy Opuštěná společnost od Erika Taberyho foto: Artforum

Kníhkupectvo Artforum spolu s Centrom pre otvorenú politiku pozýva 28. septembra na prezentáciu knihy Opuštěná společnost českého novinára a šéfredaktora časopisu Respekt Erika Taberyho spojenú s diskusiou.

Kniha Opuštěná společnost - Česká cesta od Masaryka po Babiše je sondou do duše českého národa. Spája nás spoločná história a štát, ktorému vďačíme za prežitie v Európe 20. storočia, ktorú poznačili lži a nenávisť totalitných ideológií a svetové vojny ničivej sily. 

Erik Tabery vo svojich textoch odhaľuje historický kontext determinujúci dnešný obraz národa. Oživuje a pripomína myšlienky mnohých vtedajších výnimočných osobností na čele s prezidentom T.G. Masarykom. V budúcom roku si spoločne budeme pripomínať 100. výročie vzniku ČSR. Je to ideálna možnosť spoznať lepšie naše dejiny a poučiť sa z výnimočného odkazu a étosu, ktorý ho v časoch medzi dvoma svetovými vojnami sprevádzal.

S Erikom Taberym sa prostredníctvom jeho knihy vydáme po stopách minulosti, ktorá mala niečo, čo dnes znovu hľadáme. Demokratické ideály, hodnoty slobody, tolerancie, rovnakých práv pre všetkých, úcta k pravde či solidarita s druhými sa dnes síce vytrácajú z politického života, ale zároveň máme nebývalé možnosti pre slobodný život v prosperite. Napriek tomu sa v spoločnosti šíri frustrácia, nespokojnosť a hnev. Aký je na to recept? Uveríme tomu, že osud máme vo vlastných rukách? Objavíme v sebe znovu nádej a to lepšie v nás?