Sami sebou / vernisáž a diskusia

multikulti.sk multikulti.sk | 20.11.2018 | Aktualita
Sami sebou / vernisáž a diskusia Dorota Holubová
Filmový festival inakosti sa presúva do Liptovského Mikuláša. V kultúrnom centre Diera do sveta odštartuje 22. novembra vernisážou výstavy Doroty Holubovej s názvom Sami sebou.

Projekt si dáva za úlohu prezentovať životy transľudí ľudsky, citlivo a s empatiou. Portréty ukazujú transrodových ľudí so silným sebauvedomením a ukazujú ich „skutočné ja“. Koniec koncov, všetci sme vo svojej podstate podobní – duše, ktoré chcú žiť šťastne, solidárne, chcú byť pochopené a akceptované. Napriek tomu „coming out“ v dnešnej spoločnosti nie je jednoduchý, a preto nie každý je pripravený odhaliť svoju tvár. Transrodoví ľudia žijú medzi nami po celom Slovensku, a mnohí z nich sa sťahujú do väčších miest, kde majú väčšiu šancu na prijatie. My sme však uviedli pri každej portrétovanej a portrétovanom ich miesto narodenia, aby sme ukázali rôznorodosť prostredí, v ktorých štartujú svoje životy.

Súčaťou bude aj diskusia, hosťami budú fotografka Dorota Holubová, novinárka Frédérique Hazéová, riaditeľka Transfúzie Romina Kolárik, moderovať bude Jana Čajovská. Transrodoví ľudia sa opakovane stretávajú s predsudkami, diskrimináciou a strachom. Strachom tých, ktorí ich nepoznajú a nerozumejú ich inakosti. Hlavným cieľom tohto projektu je preto rozšíriť sociálne povedomie širokej verejnosti, pomôcť odstrániť predsudky voči transrodovým osobám na Slovensku pomocou pravdivých a skutočných príbehov týchto ľudí a podporiť tak u nás transkomunitu. Viac informácii nájdete tu.