#sedímdoma: Tipy [fjúžn] tímu

[fjúžn] [fjúžn] | 14.05.2020 | Aktualita
#sedímdoma: Tipy [fjúžn] tímu [fjúžn]

Rozhodli sme sa pre vás pripraviť novú rubriku #sedímdoma. Každý a každá členka nášho [fjúžn] tímu sa podelí o svoje tipy čítanie, pozeranie a počúvanie. Týmito činnosťami teraz mnohí trávite čas, keď zodpovedne ostávate doma. Niektoré z nich si však viete v slúchadlách preniesť aj na nákup či na prechádzku okolo sídliska. Všetky tipy obsahujú prvky [fjúžn]u. Po ich požití hrozí fascinácia prelínaním migrácie, umenia, kultúr a životných príbehov. Pozrite si Zuzkine tipy:

Hudba: Jacob Banks
Od Jacoba som poznala možno 10 vecí, ktoré roky točím dokola. Počas karantény rozširujem obzory v jeho tvorbe. Skladbu Kumbaya nahral s Bibi Bourelly - berlínsko-americkou hudobníčkou marocko-haiťanského pôvodu. Je z albumu Village, ktorého názov vysvetľuje frázou “it takes a village to raise a child”. Narodil sa v Nigérii, ako 13-ročný odišiel do Birminghamu a neskôr do Londýna. A všetky tieto miesta majú zásluhu na tom, kým teraz je.
▶️ Kumbaya ft. Bibi Bourelly: https://youtu.be/geDnPSTf4Xo

Kniha: Nová odysea
Trochu nezodpovedný knižný tip - nemám ju ešte dočítanú. Autor Patrick Kingsley je novinár (mimochodom, migrant - Brit žijúci v Berlíne), ktorého The Guardian v roku 2015 poveril pokrývaním témy takzvanej migračnej krízy. Popisuje nepredstaviteľne ťažké zážitky ľudí, ktorí v tom čase zo svojich krajín odchádzali a všetkému dodáva potrebný kontext. Dôležitú črtu tejto knihy popisuje Artforum - pripomína, že za bezmennými skupinami, ktoré vídavame v médiách sa skrývajú príbehy ľudí rovnakých ako sme my.”
📖 https://bit.ly/2WgcVRt

Film: The good postman
Jasný dôkaz toho, že sfjúžnovať sa dá fakt všetko - aj dokument a fikcia. Tento film zobrazuje príbeh vyľudnenej spustnutej dediny na juhu Bulharska. Tamojší poštár sa rozhodne kandidovať na starostu a jeho program je jasný: oživiť dedinu tým, že prijme mladé rodiny utečencov zo Sýrie. Film vo vás môže zanechať veľmi zmiešané pocity, ktoré však v karanténe určite stihnete spracovať.
▶️ https://youtu.be/FrhCHsvwfpo