Šimečka + Šimečka: Světelná znamení

multikulti.sk multikulti.sk | 02.12.2018 | Aktualita
Šimečka + Šimečka: Světelná znamení zdroj: Artforum

V dobách diktatúr zvykne kvitnúť jeden veľmi zvláštny, a pritom strhujúci žáner: listy z väzenia. V tých časoch sedí v base množstvo ľudí, ktorých remeslom je meniť život na literatúru. Šimečkove listy z väzenia sú zo všetkých jeho textov tými najsilnejšími. Jeho skutočnosť je v nich ožiarená poznaním, aké ľuďom vedia dopriať situácie strádania, vytrhnutia z bežného života.

A teraz si predstavte, že o dva roky po tom, čo sa pisateľ listov z väzenia vráti, si vezme listy do parády jeho syn - Martin M. Šimečka, aby z nich urobil výber, best of. Ale nevydrží to, a otcove nádherne plynúce posolstvá zo vzdialeného vesmíru prekladá svojimi krátkymi úryvkami z pozemskej prózy, detailmi, úsečnými komentármi, scénami z rodinného života. Výsledkom je kniha Světelná znamení. Pozývame vás na autorské čítanie a diskusiu medzi otcom a synom – tentoraz o jednu generáciu ďalej, ktorá sa uskutoční 2. decembra o 16:00 hod. v kníhkupectve Artforum

Hostia: Martin M. Šimečka, Peter Šimečka, Marta Šimečková a Michal Šimečka. Moderuje Laco Oravec.

Světelná znamení prvý raz vyšli v samizdate, v bratislavskom vydavateľstve Fragment, roku 1984. Toto tretie vydanie vydal SALON) v nádhernej grafickej úprave Márie Rojko a svetelné znamenia vysiela nielen textom, ale aj unikátnym fosforovým prebalom.

 Zároveň symbolicky uvedieme do života aj eknihu Listy z väzenia/ Dopisy z vězení, 370 stranový zborník všetkých zachovaných listov, ktoré Milan Šimečka posielal v období vyšetrovacej väzby v Bratislave a najmä z obdobia väzby v pražskej Ruzyni, kde čakal na proces, ktorý sa nikdy neuskutočnil a bol prepustený napokon aj bez neho. (7.5.1981-26.5.1982). A práve tieto listy sa stali podkladom knihy Světelná znamení.