Švédi z osady / Film spojený s diskusiou

multikulti.sk multikulti.sk | 05.10.2018 | Aktualita
Švédi z osady / Film spojený s diskusiou Snímka Švédi z osady, zdroj: Filmový festival Jeden svet

Čo je to Romipen a môže dnes ešte prežiť? Čo znamená byť na Slovensku Rómom žijúcim medzi majoritou? Je našim cieľom integrovať všetkých Rómov? Mali by v ideálnom scenári osady zaniknúť a Rómovia by mali žiť ako my? Čo chcú vlastne oni? Sú predstavy o tom, že majú v skutočnosti oveľa šťastnejší život ako my gádžovia naivnou romantikou, alebo sa od nich môžeme niečo naučiť aj my? Aj o týchto témach sa bude diskutovať počas Filmového festivalu Jeden svet.

O rómskej téme bude v priestoroch kina Lumiére diskutovať 13. októbra právnička a občianska aktivistka Irena Biháryová, sociálna pracovníčka z Moldavy nad Bodvou Irma Horváthová a antropológ Andrej Belák. Diskusiu moderuje Martin Vavrinčík.
 
Debata nasleduje po premiére dokumentárneho filmu režisérky Kristíny Farkašovej Švédi z osady. Filmová snímka zachytáva trojicu slovenských Rómov Alexa, Christofera a Erika, ktorí boli v 90. rokoch adoptovaní do Švédska. Film zobrazuje ich cestu na Slovensko za ich biologickými rodičmi a za odpoveďami na otázky: Kto sme? Odkiaľ sme a prečo sa nás biologickí rodičia vzdali? Podobáme sa na nich? Kamera počas ich cesty zaznamenáva raz zábavné, inokedy zasa dojemné momenty plné človečiny.

Celý program festivalu nájdete tu.