V Bratislave začína 14. ročník festivalu [fjúžn]

Nadácia Milana Šimečku, [fjúžn] Nadácia Milana Šimečku, [fjúžn] | 12.09.2019 | Aktualita
V Bratislave začína 14. ročník festivalu [fjúžn] grafika: Matúš Hnát

Štrnásty ročník festivalu [fjúžn] začína už dnes. Odštartuje o 18:30 vernisážou fotografky Kvet Nguyen v Kalabe a neskôr koncertom českých United Flavour Soundsystem a domáceho zoskupenia Gonsofus o 20:00 v KC Dunaj. Pestrý program zameraný na cudzincov a migráciu bude pokračovať celých 10 dní až do 21. septembra 2019. 

V rámci aktuálneho ročníka festivalu nových menšín [fjúžn] zrealizovala Nadácia Milana Šimečku reprezentatívny prieskum v spolupráci s agentúrou Focus. Prieskum hovorí o dôvere ľudí k cudzincom a o tom, ako sú cudzinci na Slovensku v očiach väčšiny vnímaní. Za najprekvapivejšie výsledky možno považovať nárast nedôvery voči cudzincom (bez ohľadu na ich pôvod) v porovnaní s rokom 2018 a celkový negatívny postoj k cudzincom, ktorých za prínosných pre slovenskú spoločnosť nepovažuje až 70,8 % obyvateľov SR. Zároveň sa v prieskume ukazuje určitá „neviditeľnosť“ prítomnosti občanov iných krajín v slovenskej spoločnosti, keďže viac ako polovica respondentov odhadla, že počet cudzincov žijúcich na Slovensku je menší ako 100 tisíc. Na Slovensku však k decembru 2018 žilo viac ako 120 tisíc cudzincov a ich počet narastá mesačne v priemere o ďalších dvetisíc osôb. 

Nad festivalom tento rok prevzal záštitu primátor Bratislavy Matúš Vallo. Vo svojom vyjadrení zdôraznil pridanú hodnotu rozmanitosti obyvateľov mesta a ocenil aj prínos festivalu [fjúžn]: „V našom meste pochádza 8 % populácie z cudziny a vo vedení mesta si uvedomujeme pridanú hodnotu rozmanitosti obyvateľstva Bratislavy. S cudzinkami a cudzincami žijúcimi na území nášho mesta sa stretávam a z vlastnej skúsenosti preto viem, že ich naše mesto zaujíma. To je skvelé! Aktívne sa zapájajú do rôznych projektov a pomáhajú nám formovať naše mesto. Pre mňa ako primátora je najdôležitejšie, že Bratislavu majú radi. Je na nás, aby sme aj my ukázali, že máme radi ich. Festival [fjúžn] je výnimočný v tom, že nám pomáha navzájom sa spoznať. Na to, aby sme sa mali radi, sa totiž musíme spoznať, prijať a tolerovať. Jedine tak budeme vedieť aj v spokojnosti spolunažívať. Všetky podujatia festivalu [fjúžn] pôsobia zaujímavo, teším sa hlavne na záverečný multižánrový večer Humans of [fjúžn]. Verím, že aj tento ročník prinesie veľa nového a dobrého a že bude inšpiráciou pre nás všetkých, ako spolu dobre žiť.

Názov prvého podujatia festivalu je Priestor bez pamäti, bez hraníc a bez mena a pôjde o vernisáž výstavy fotografky a študentky VŠVU Kvet Nguyen. Tá sa dostala aj do výberu mladých, druhogeneračných Sloveniek a Slovákov, ktorých exkluzívne pre [fjúžn] v projekte Odkiaľ si? zachytil fotograf Tomáš Halász. Už od pondelka môžu Bratislavčania a Bratislavčanky vidieť jeho portréty šiestich ľudí narodených na Slovensku, ktorých rodičia však pochádzajú z iných krajín, na citylightoch v uliciach Starého mesta.

Dnes do Bratislavy pricestuje aj sudánsky karikaturista Khalid Albaih. Diskusiu s ním si budete môcť prísť vypočuť na špeciálnom vydaní Stredoeurópskeho fóra o slobode prejavu v piatok, 13. septembra o 18:00 v Novej Cvernovke. Ďalšími hosťami fóra budú zaujímaví diskutéri z nášho regiónu Ivan Krastev, Zuska Kepplová a Péter Molnár. Program v Novej Cvernovke bude v piatok o 19:00 pokračovať podujatím Elektro Hafla, hudobnou párty, na ktorej môžete spoznať klubovú hudbu Blízkeho východu.

Témou súčasného ročníka festivalu sú Identity. Organizátori si predsavzali ukázať, že bohaté identity majú aj ľudia, ktorým často prisudzujeme len jednorozmerné nálepky – utečenec, cudzinka, moslim, Afričanka, ktoré často bránia vzájomnému spoznávaniu sa. Chcú spolu s návštevníkmi hľadať spôsoby, ako medzi sebou budovať mosty, a nie múry. Počas nasledujúcich 10 dní sa na tom môžete podieľať spolu s nimi.

Celý program a ďalšie informácie nájdete na stráke www. fjuzn.sk a sociálnych sieťach festivalu.

Festival [fjúžn] realizuje Nadácia Milana Šimečku. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia. Festival taktiež podporili Fond na podporu národnostných menšín, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava prostredníctvom grantového programu na podporu kultúry Ars Bratislavensis, Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia ZSE a viacerí