Vydali sme sériu e-kníh Milana Šimečku

multikulti.sk multikulti.sk | 03.12.2018 | Aktualita
Vydali sme sériu e-kníh Milana Šimečku multikulti.sk

Nadácia Milana Šimečku vydala v rokoch 2017-2018 sériu siedmich e-kníh významného filozofa, spisovateľa a disidenta Milana Šimečku (1930-1990). Všetky knihy sú dostupné na webe www.nadaciamilanasimecku.sk

Obnovenie poriadku (SK)

Brilantná analýza normalizačného režimu, ktorý nastolil „poriadok“ po uvoľnených šesťdesiatych rokoch v Československu.


Obnovení pořádku (CZ)

Autor pútavým štýlom s iróniou a nadhľadom popisuje proces obnovovania „poriadku“ a výsledok tohto procesu – reálny socializmus. Analýza normalizačného režimu je dostupná aj v českom jazyku.

Kruhová obrana (SK)

Dnes už legendárna kniha čitateľsky mimoriadne príťažlivých esejí, úvah a filozofických zamyslení na rôzne témy.

Veľký Brat a Veľká Sestra (CZ/SK)

Spoločná kniha priateľov - Miroslava Kusého a Milana Šimečku, v ktorej sa pokúsili o analýzu socializmu a priblíženie atmosféry doby, v ktorej žili. Knihu začali písať koncom 70. rokov, kedy boli už obaja zamestnaní ako robotníci.

Společenství strachu a jiné eseje (CZ)

Výber z esejí, úvah, rozhovorov či fejtónov (ktoré boli pôvodne roztratené po samizdatových periodikách či zahraničných časopisoch) na témy z obdobia hlbokej normalizácie, úvahy o literatúre, médiách či ľudskom živote.

Konec nehybnosti (CZ)

Výrečné svedectvo o atmosfére prednovembrového roku 1988, v ktorom autor zachytil pozvoľný pád normalizačného režimu a zdanlivo nehybnú atmosféru v spoločnosti.

Listy z väzenia/ Dopisy z vězení (SK/ CZ)

Autentické dokumenty z jednoročnej vyšetrovacej väzby v pražskej Ruzyni. Silná výpoveď o smútku, drobných a hlbokých radostiach, láske i o svete vnútornej slobody, ktorá nedovolí človeku ohnúť chrbát a podľahnúť. Milan Šimečka tvoril v neľahkom období normalizácie, ktorá ho zbavila práce na vysokej škole a napokon ho obrala aj o rok slobody. Napriek tomu je pre jeho dielo typická poctivosť, pokora a človečina, ktorá z jeho textov sála.