Výstava fotografa Marca Ribounda v Dome umenia

multikulti.sk multikulti.sk | 21.11.2018 | Aktualita
Výstava fotografa Marca Ribounda v Dome umenia Marc Riboud

V Dome umenia Bratislava vystavajú v rámci Mesiaca fotografie 2019 aj práce člena agentúry Magnum Photos Marca Ribounda. Výber jeho fotografií z výstavy Uvedomelý cestovateľ nájdete na druhom poschodí.

„Marc Riboud (1923 - 2016), francúzsky fotograf s celosvetovou reputáciou, sa zapísal do histórie fotografie svojimi ikonickými snímkami a priekopníckymi výpravami do krajín Ďalekého východu v časoch, keď boli fotografom takmer úplne neprístupné.

V úvode výstavy stoja Riboudove práce z územia centrálnej a východnej Európy, s rozšírenou prezentáciou fotografií, ktoré vytvoril v Juhoslávii a Československu medzi rokmi 1950 a 1980. Cieľom však nie je uvádzať rozdielne interpretácie fotografického média vzhľadom na regionálny kontext, práve naopak, ide o snahu ukázať autorovu schopnosť vymaniť sa zo svojho západniarskeho pohľadu na svet. Riboudove cesty na východ a na juh, cez jeho obľúbené ázijské krajiny, ktoré výber fotografií tejto výstavy sleduje, vrhajú nové svetlo na zvyčajné zmýšľanie o fotožurnalizme, ktoré sa týka najmä otázky vnímania "inakosti" cez fotografiu. Malé životné radosti "tých iných", ich kultúrne špecifiká a každodenné predmety, vnímané divákom ako kuriozity, Riboud zachytáva bez toho, aby z nich vytváral čosi exotické, a činí tak ako citlivý jedinec dobre oboznámený so silou svojho média,“ povedala Marija Skočir 

Výstava vznikla v spolupráci s Museum and Galleries of Ljubljana.

Viac informácií o mieste výstavy a návštevných hodinách nájdete tu: https://2018.mesiacfotografie.sk/