Wojciech Górecki na Planéte Kaukaz

24.04.2018 | Aktualita
Wojciech Górecki na Planéte Kaukaz

Poľský historik, novinár a reportér Wojciech Górecki sa na festivale [fjúžn] predstaví v spolupráci s vydavateľstvom Absynt - reportážna literatúra. Diskutovať bude o svojej knihe Planéta Kaukaz v piatok 27. apríla o 18.00 hod v Bukowski bare. Moderuje Samo Marec. 

Wojciech Górecki (*1970) vyštudoval žurnalistiku na Varšavskej univerzite a v roku 1986 debutoval ako reportér v novinách Sztandarda młodych. Neskôr spolupracoval prevažne s denníkmi Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita a týždenníkom Tygodnik Powszechny. V rokoch 2002-2007 pracoval ako poradca na poľskom veľvyslanectve v Baku a v roku 2008 bol vyslaný ako expert Európskej únie do Gruzínska, kde vyšetroval okolnosti vojny s Južným Osetskom.

Ako reportér sa Wojciech Górecki venuje takmer výlučne regiónom Kaukazu. Tak je to v knihe Planéta Kaukaz (poľský originál vyšiel prvý raz v roku 2002 vo vydavateľstve Czarne), ale aj v ďalších jeho knižných publikáciách. V roku 2010 vydal knihu Toast za prodków [Prípitok na predkov] a v roku 2013 knihu Abchazja [Abcházsko], v ktorých naďalej rozvíja svoju vášeň pre kaukazské krajiny a ich obyvateľov. Jeho knihu Planéta Kaukaz vydalo vydavateľstvo Absynt v edícii Prekliati reportéri. V roku 2011 bol nominovaný na Cenu Ryszarda Kapuścińského i prestížnu poľskú literárnu cenu NIKE.

Recenziu na knihu Planéta Kaukaz si môžete prečítať tu.