Zapojte sa do filmového festivalu o migrácii

multikulti.sk multikulti.sk | 01.06.2018 | Aktualita
 Zapojte sa do filmového festivalu o migrácii Anna Jacková

Filmoví tvorcovia môžu prihlasovať svoje filmy do Global Migration Film Festival do 21. júna 2018. Festival každoročne organizuje Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v 100 krajinách.

„IOM aj tento rok ponúkne svetovému publiku výnimočné filmy, ktoré cez príbehy migrantov priblížia jeden z najväčších fenoménov súčasnosti a prenesú diváka do často nepoznanej reality migrácie. Prostredníctvom filmu chceme prispieť k diskusii o výzvach aj prínosoch migrácie pre obe strany – pre migrantov aj ich nové krajiny,“ hovorí o zámere festivalu Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM na Slovensku.

IOM vyzýva na predloženie hraných, dokumentárnych alebo animovaných filmov na tému migrácie, ktoré boli vytvorené po 1. januári 2015 a spĺňajú kritériá festivalu. Ponuka platí pre skúsených aj začínajúcich filmových tvorcov, profesionálnych a amatérskych filmárov, študentov filmových a televíznych fakúlt, škôl filmu či animovanej tvorby, ktorí pracujú s rôznymi filmovými žánrami.

Filmy je možné prihlásiť cez platformu festivalu na FilmFreeway.

Oficiálny výber festivalových filmov pre rok 2018 v kategórii celovečerný film s celkovým trvaním viac ako 41 minút a v kategórii krátky film v dĺžke 15 až 40 minút určí medzinárodná porota. Najlepšie snímky z oficiálneho výberu filmov v oboch kategóriách získajú ocenenie. Špeciálnou cenou festivalu budú tiež odmenené vybrané diela vytvorené výhradne na mobilných telefónoch.

O podrobnostiach výzvy a festivalu informuje webový portál Global Migration Film Festival.

Global Migration Film Festival mal premiéru vo svete v roku 2016. Formát festivalu je jedinečný – IOM každoročne vytvára novú ponuku filmov a kancelárie IOM spolu s partnermi z nich vyberú filmy pre festival, ktorý uskutočnia v svojej krajine.

Minulý rok sa do oficiálneho výberu festivalu dostalo 39 filmov, ktoré sa premietali počas 345 projekcií v 100 krajinách a pritiahli publikum vyše 27-tisíc ľudí.

„IOM zorganizovala festival na Slovensku v roku 2016 aj 2017 a plánujeme sa doň zapojiť aj tento rok. Spomedzi prihlásených filmov budeme na tohoročný festival na Slovensku určite hľadať zaujímavé filmy zo Slovenska a okolitých krajín,“ vyhlásila Vatráľová.