Zapojte sa do rómskych štúdií

Anna Jacková Anna Jacková | 15.11.2017 | Aktualita
Zapojte sa do rómskych štúdií foto: Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied

Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied pozýva na tretí ročník Akadémie rómskych štúdií. Od 29. novembra do 1. decembra odznejú v priestoroch Kancelárie verejného ochrancu práv v Bratislave prednášky odborníkov zo Slovenska aj z Česka.

Daniel Škobla z Ústavu etnológie SAV a Inštitútu pre výskum práce a rodiny sa pozrie na výsledky projektov budovania infraštruktúry v rómskych osídleniach z perspektívy kritickej sociológie, Daniela Fiľakovská Bobáková a Andrej Belák z Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach nadviažu na minuloročnú prednášku ich kolegov a zamerajú sa na pozíciu Rómov v zdravotnom systéme na Slovensku. Historička Lucia Segľová z Ústavu rómskych štúdií Prešovskej univerzity predstaví výsledky svojho výskumu Rómov v Turci a Pavel Kubaník z Ústavu romistiky Univerzity Karlovej v Prahe sa z pohľadu sociolingvistiky zameria na proces osvojovania si slovenčiny rómskych detí v predškolskom veku.

Organizátori okrem toho pre verejnosť pripravili aj dvojdňový kurz rómskeho jazyka. Vstup na prednášky je voľný, na kurz je potrebné sa zaregistrovať. Podrobnejšie informácie a program podujatia nájdete tu.