Čo je EMCA? O projekte

[fjúžn] [fjúžn] | 21.05.2021 |
Čo je EMCA? O projekte ICORN hosť Khalid Albaigh na festivale [fjúžn]. Foto: Marek Jančúch

Anglická verzia je dostupná tu.

Čo a prečo robíme?

Už niekoľko rokov po sebe sme v spolupráci so združením literárnyklub.sk na festival [fjúžn] pozývali hostí či hostky zo siete ICORN. Ide o prenasledovaných umelcov či novinárky, ktorým bolo v niektorom zo zapojených miest poskytnuté útočisko. Bratislavu tak v minulosti navštívili napríklad novinárka Nazeeha Saeed, spisovateľ Mohammad Habeeb či karikaturista Khalid Albaih.
 Na túto pravidelnú a prínosnú spoluprácu sme sa spolu s partnermi z literárnyklub.sk a nórskej organizácie ICORN rozhodli nadviazať projektom EMCA. Projekt nám umožní pripojiť Bratislavu do tejto medzinárodnej siete miest a privítať prvého človeka, ktorý tu bude môcť tvoriť slobodne a v bezpečí.
Okrem toho vďaka projektu zorganizujeme ďalšie dva ročníky festivalu [fjúžn] v Bratislave aj v iných slovenských mestách a ďalšie zaujímavé podujatia. Viac o našich plánoch a partneroch sa dočítate aj tu.

O partneroch

Ako o sebe na svojom webe uvádza literárnyklub.sk, má podobu viac než stovky podujatí ročne. Ich cieľom je zintenzívniť kontakt medzi všetkými aktérmi literárneho života na Slovensku: spisovateľmi, vydavateľmi, kníhkupcami, knižnými redaktormi, prekladateľmi, literárnymi vedcami a samozrejme - čitateľmi. Spoločným motívom všetkých programových cyklov je snaha o posilnenie prirodzených väzieb medzi literatúrou a inými umeleckými žánrami, ale aj o ich napojenie na širší kultúrno - spoločenský kontext.
S literárnyklub.sk spolupracujeme už niekoľko rokov a sme fanúšikmi a fanúšičkami ich mnohých zaujímavých počinov!

ICORN

Sieť International Cities of Refuge Network (ICORN) je nezávislá organizácia miest a regiónov, ktorá ponúka prístrešie ohrozeným spisovateľom či umelkyniam, podporuje slobodu prejavu, bráni demokratické hodnoty a podporuje medzinárodnú solidaritu. Viac informácií nájdete na ich webe.

Mesto Bratislava
S viacerými zástupcami a zástupkyňami mesta sme boli v kontakte už pred začatím projektu, predstavitelia mesta tiež prijali spomínaných hostí zo siete ICORN počas ich návštevy Bratislavy.
S pomocou Oddelenia kultúry Magistrátu Bratislavy sa v súčasnosti pripravuje vstup mesta do ICORN-u a dohadujú sa aj bližšie detaily o príchode prvého rezidenta či rezidentky.
 
Projekt zahájilo podujatie Cez prah/Přes práh


Online festival Cez prah/Přes práh sa konal 15. novembra 2020, na deň väznených spisovateľov. Prepojili sme témy prenasledovania autorov a autoriek v minulosti a dnes.

Festival otvorili disidenti dnešnej doby, teda autorky a autori, ktorí v súčasnosti nemajú zabezpečenú slobodu prejavu a sú často nútení zo svojich domovských krajín utiecť. O medzinárodnej sieti miest ICORN a vstupe Bratislavy do nej v úvode porozprávali Nina Galanská, riaditeľka Nadácia Milana Šimečku, František Malík z OZ literárnyklub.sk a výkonný riaditeľ ICORN-u Helge Lunde. Prihovoril sa aj primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Následne svoju tvorbu a prácu predstavili novinárka a aktivistka Zamira Abbasova, poetka Fatemeh Ekhtesari a karikaturista Mana Neyestani.

Séria niekoľkých rozhovorov sa dotkla slobody slova a disentu v Československu, pozvanie do nich prijali Naďa StrakováJan Novák, Daňa Horáková, Jolana Kusá, Martin Bútora, Jiřina Šiklová či Michal Kaščák.
Okrem rozhovorov sa v programe objavilo predstavenie bytového divadla OLDstars Audience od Václava Havla.
Pri príležitosti festivalu vznikol krátky film s úryvkami z knihy Milana Šimečku Světelná znamení, v ktorej sa cez listy rozpráva so svojím synom Martinom M. Šimečkom. Urývky nahovorili Martin Huba a Boris Farkaš a video umelecky spracovali Marek Moučka a Igor Jedinák.

Festival [fjúžn] v Bratislave

Aj vďaka tomuto projektu sme mohli zorganizovať už 16. ročník festivalu [fjúžn] v Bratislave. Konal sa od 16. do 25. septembra a ako zvyčajne obsahoval vyše 20 podujatí rôznych žánrov.
Pozrite si krátky video-zostrih.
 
Festival [fjúžn] na cestách

Festivaly na cestách sú zatiaľ menšieho rozsahu, obsahovo sú ale bohaté a rozmanité, ako sa na [fjúžn] patrí. Na jar 2021 sme pripravili sériu online festivalov v Banskej ŠtiavniciKošiciachPiešťanoch a Komárne.

Na jeseň sa nám podarilo usporiadať festivaly naživo. Navštívili sme Trenčín a Nitru a zažili sme komentované prechádzky [fjúžn] walks, interaktívne predstavenie Divadla Fórum a koncerty lokálnych zoskupení.
 
Svetový deň utečencov

Jedným z podujatí, ktorými už roky približujeme témy migrácie a rozmanitosti je Svetový deň utečencov. V roku 2021 sa konalo na bratislavskom Tyršáku.

 “Podpora migrantov prostredníctvom kultúrnych aktivít” (EMCA) je projekt, na ktorom od roku 2020 pracujeme vďaka podpore Grantov EHP 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.