Aké vizitky si vystavujeme?

François Daumas François Daumas | 23.09.2019 |
Aké vizitky si vystavujeme? Foto: Marek Jančúch

Téma identity je široká, ale ja by som sa rád zameral na identitu ľudí, ktorá sa spája s ich krajinou. V posledných rokoch sa mnohí ľudia, bohužiaľ, obávajú, že ich krajina svoju identitu stratila. Veľa z nich verí konšpiračným teóriám bez toho, aby si overili ich pravdivosť. Akoby sa názory len kopírovali a prilepili: „Nemám svoj názor, skopírujem tvoj.” 

Každá krajina je na svoju identitu hrdá. Ako Francúz som so svojou identitou spokojný, aj keď viem, že história mojej krajiny je plná vzostupov a pádov (napokon ako každej krajiny). Túto identitu dedíme a ona s nami rastie a vyvíja sa, nikdy neostáva taká istá. Vytvára pre nás príležitosť zlepšiť seba, svoju krajinu a spoznávať iné identity v ich širokej komplexnosti. Niekedy sa mi zdá, že ľudia ich vnímajú ako vizitky s menom a pozíciou. Ty si Francúz?! A vzápätí si predstavia moju vizitku. Meno: Lous de Funes, pozícia: pojedač bagiet a croissantov (čo u mňa platí), adresa: Paríž. 

Niektorí z mojich slovenských známych boli šokovaní, keď sa dozvedeli, že navštívili Paríž viackrát než ja. Bol som tam dvakrát. Musím povedať, že tento rozhovor sa opakuje stále dookola a nikdy neprestane byť zábavný. Je to, samozrejme, klišé. 

Netušil som, čo znamená slovenská identita predtým, než som sem prišiel. Bolo skvelé vidieť množstvo ľudí, ktorí sú pripravení svoju krajinu zlepšiť a tým aj zlepšiť vzťah ku svojej identite. Netvrdím, že to tu bolo v zlom stave, ale videl som pozitívne myslenie a vôľu posunúť veci správnym smerom. Možno zniem ako politik, ale nebojte sa, nie som, len sa snažím byť úprimný. 

Ak by som mal vytvoriť klišé vizitku pre Slovensko, napísal by som toto: meno: Peter Sagan, pozícia: pojedač halušiek a pirohov (čím tiež v skutočnosti som), adresa: Košice. Áno, napísal som Košice namiesto Bratislavy. Najmä kvôli stereotypom, ktoré ľudia z Bratislavy alebo Košíc majú navzájom. A okrem toho bývam v Košiciach. Podobné klišé máme vo Francúzsku medzi severom a juhom krajiny. Pochádzam z juhu Francúzska, čo je ekvivalent Košíc pre Slovensko.

Žil som vo Francúzsku aj Nemecku a momentálne bývam na Slovensku. Spoznal som sa s toľkými milými ľuďmi, že sa moja národná identita vyvinula v silnú európsku identitu a viac než predtým sa cítim ako obyvateľ sveta. Je upokojujúce, že mnoho ľudí sa cíti v Európe a vo svete rovnako, napriek tomu, čo čítame alebo vidíme v správach. 

Otvorené zmýšľanie by nám malo pomôcť posúvať sa vpred, budovať lepšiu spoločnosť, učiť naše deti tolerancii k iným kultúram a byť lepšími ľuďmi a občanmi. Politické formácie, ktoré zakladajú svoju činnosť na strachu z iných, sú ako zaťatá päsť. Zaťatou päsťou môžete dosiahnuť jedine deštrukciu, ale pokiaľ to cítite ako ja, tak sa môžeme vidieť v otvorenej dlani. Môže budovať, držať krehké veci, upokojiť, ale stále aj udrieť, ak si to situácia vyžaduje.