Odkaz pre Slovákov a Slovenky

Nicolas Giroux Nicolas Giroux | 10.08.2016 |
Odkaz pre Slovákov a Slovenky foto: visualhunt.com

Som Francúz a už to budú 3 roky, čo žijem na Slovensku. A cítim, že táto krajina sa po vzore zapádneho ekonomického systému slepo a strmhlav rúti k neoliberalizmu* a snahe o nikdy nekončiaci ekonomický rast. Chcel by som však ľudí na Slovensku varovať: hospodársky rast nie je trvalo udržateľný a jeho neustále naháňanie spôsobí väčšie škody, ako si viete predstaviť. Zdanlivé zlepšovanie kvality života a materiálnych podmienok v dôsledku priaznivého ekonomického rastu sú úplnou ilúziou. Dovoľte mi to vysvetliť.

Dnes, rovnako ako každý týždeň, som šiel na farmársky trh kúpiť si lokálne, sezónne a ekologicky pestované potraviny. Farmári, s ktorými sa zvyknem rozprávať, majú už vyše 50 rokov. Väčšina z nich pravdepodobne i viac ako 60, niekedy dokonca 70. O pár rokov, ak teda Borovička neomladzuje, už tu nebudú. Mladší farmári, tí do 50 rokov, sa museli stáť viac podnikateľmi ako poľnohospodármi, aby sa uživili. Vidím hojnosť ich ovocia a zeleniny bez ohľadu na ročné obdobie, všetko rovnaké, bez kazu, lesklé, takmer ako v supermarkete. Avšak aj to je ilúzia.

Zjednodušene, malé rodinné farmy sú šetrné k životnému prostrediu: žiadne znečistenie, pekné lány v krajine, väčšia biodiverzita. Na druhej strane, priemyselní podnikatelia neberú ohľad na životné prostredie: monokultúry, menej stromov, menej biodiverzity, znečisťovanie pôdy a vody.

Dve odlišné poľnohospodárske metódy, ktoré navonok vedú k rovnakému výsledku: jedlo na trhoch a v supermarketoch . Ale hospodárskemu rastu nezáleží na tom, či jedlo chutí a vyzerá odlišne, či má viac alebo menej živín, či je prostredie poškodzované a biosystém v narušený, a či sú poľnohospodári primerane odmenení. Systému zaleží len na tom, že je jedlo vyprodukované a snáď aj spotrebované. Vrátane borovičky.

Premýšľajte o tom. Na Západe sme už preskúmali cestu industrializácie poľnohospodárstva. Teraz sme si uvedomili, že je to slepá ulička a snažíme sa nájsť iné spôsoby. Ale Slovensko nemusí postupovať úplne rovnakým spôsobom. Vidíte predsa, že je to neúspech. Ušetrite si 50 rokov chybnej "modernizácie", ušetrite si túto traumu. Pokrok už dnes neznamená ekonomický rast. Buďte inovatívni. Stačí ísť ešte o krok ďalej. Ak chcete, nechajte sa inšpirovať našimi inovatívnymi riešeniami (mestské poľnohospodárstvo, komunitné poľnohospodárstvo, permakultúry, agroekológie...), Len, prosím, neopakujte rovnaké chyby.

Prečo som sa rozhodol žiť na Slovensku?

Ako Francúza žijúceho na Slovensku, sa ma každý Slovák pýta, prečo dofrasa žijem v tejto krajine, vraj tak neporovnateľnej s Francúzskom. Obyčajne odpovedám zoznamom vecí, ktoré sa mi páčia, ale v hĺbke duše mám len jednu jednoduchú a radikálnu odpoveď.

Bývam na Slovensku, pretože tu nachádzam viac koreňov než vo Francúzsku. Dokonca vidím viac z minulosti Francúzska v slovenských koreňoch než vo Francúzsku samotnom! Našiel som tu úrodnejšiu pôdu pre osobný rast. Ľudia podobne ako rastliny potrebujú k rastu korene. Koreňmi mám na mysli komunity, tradície, kultúru, zvyky. V podstate, korene znamenajú poznanie a stelesnenie toho, odkiaľ ste.

Vo Francúzsku, a najmä v Provensálsku, odkiaľ pochádzam, je to už takmer preč. Zvyky sa vytratili, tradície sú dávno zabudnuté. Jediné zvyšky identity, ktoré prežívajú, sú tie, ktoré sa dajú dobre predať, aby sme svetu ukázali, aké Francúzsko je. Avšak nie, v podstate ukazujeme, aké Francúzsko kedysi bolo.

Nie, nie sú to Arabi a moslimovia, ktorí ohrozujú "vaše Slovensko". Slovensko potrebuje ochranu pred mocou peňazí, ktoré vás donútia sa prizerať, ako sa vaše lesy predávajú a rúbu kvôli investičným spoločnostiam, ako sa vaše životné prostredie znečisťuje, a ako sa výdavky na umenie, kultúru, vzdelávanie a zdravotníctvo okresávajú z politických dôvodov. Chamtivá moc peňazí, ktorá umožní, že verejný priestor, parky a úrodná pôda padnú za obeť nákupným strediskám. A napokon je tu tragédia slovenských mladých ľudí, donútených opúšťať krajinu alebo si nájsť nudnú prácu v nadnárodných korporáciách.

Pre toto všetko vás chceme varovať, nenasledujte Západ! Ukázali sme, akým spôsobom sa neuberať. Vo Francúzsku sa občianska spoločnosť snaží uniknúť smrtiacemu cyklu pomocou tisícmi nových ekologických a sociálnych spôsobov života. Ak chcete nasledovať nejaký model, nasledujte les, ktorý potichu rastie a nie gigantický strom, ktorý padá nadol.

 

* Neoliberalizmus chápem ako ekonomický model založený na dominancii privatizácie, fiškálneho obmedzovania, deregulácie a voľného trhu. Taktiež presadzuje obmedzovanie vplyvu verejných inštitúcií s cieľom posilňovať rolu súkromného sektoru v ekonomike.