Humans of [fjúžn] 2021

Anna Jacková Anna Jacková | 15.09.2021 |
Humans of [fjúžn] 2021 foto: YOLK, grafika: Matúš Hnát

Môžeme odstrániť spoločenské bariéry tým, že prekročíme vlastné hranice? Tí z nás, ktorí majú s prekračovaním hraníc väčšiu skúsenosť ako iní, sú tomu donekonečna vystavovaní zas a znova.

Jedným z cieľov festivalu [fjúžn] je priblížiť verejnosti život cudzincov a cudziniek na Slovensku, ktorých v spoločnosti nie je veľmi počuť ani vidieť. 

S projektom Humans of [fjúžn] sme začali v roku 2019. Humans of […] je populárny koncept zachytávania a predstavovania obyvateľov rôznych miest, ktorý má svoje korene v New Yorku. Prvú sériu Humans of New York vytvoril Brandon Stanton ešte v roku 2010, odvtedy sa projekt rozšíril do rôznych kútov sveta.

Portréty, ktoré sme priniesli tento rok, predstavujú šesť osobností a reprezentujú vekovú, profesijnú, rodovú či náboženskú rozmanitosť pôvodu a príbehov. Koncept Humans of [fjúžn] je ukážkou toho, čo máme ako ľudia spoločné, zároveň je oslavou ľudskej pestrosti.

Inšpiratívne ženy a muži s cudzokrajným pôvodom sa podelili o svoje skúsenosti so životom na Slovensku - so všetkými radosťami i starosťami, strachmi či úspechmi. Osobný príbeh Les, Milana, Sheby, Nasi, Tiaga a Kamila si môžete vypočuť aj naživo počas podujatia Humans of [fjúžn], ktoré sa bude konať 16. septembra 2021 v bratislavskej Novej Cvernovke. Stretnúť ich môžete aj na citylightoch roztrúsených v uliciach hlavného mesta.

Fotografie portrétov pripravila umelecká dvojica YOLK: Jana Gombiková a Piotr Gąska.
Rozhovory pripravila Anna Jacková.