Obchodná. Bratislavská. Svetová

Andrea Kalinová Andrea Kalinová | 07.05.2020 |
Obchodná. Bratislavská. Svetová Andrea Kalinová

Obchodnej ulici či už ste staromešťan alebo turistka zo zahraničia sa zrejme nevyhnete. Fasády oblepené reklamami, popri ktorých sa pomalým tempom presúvajú električky sú už neodmysliteľnou súčasťou centra hlavného mesta. Zaujímalo nás, koľko rôznych druhov krajín a kultúr sa rozlieha na jednej úzkej ulici.

Obchodná ulica bola historicky hlavnou bratislavskou obchodnou ulicou, na ktorej dominovali remeslá a vinárne. Dnes je zaujímavá aj svojou kultúrnou diverzitou, ktorá tvorí jej neoddeliteľnú charakterovú a funkčnú súčasť. Pravdepodobne patrí medzi najpestrejšie multikultúrne miesta hlavného mesta. Vedľa seba tu fungujú od 90. rokov albánske zlatníctva vedľa fastfoodov s kebabom a najnovšie ázijskými nechtovými štúdiami.

img_9077.jpg

img_9074.jpg

Jedno z najdlhšie fungujúcich miest je ázijský trh s čínskym textilom na Jedlíkovej ulici, ktorý tu sídli už od 90. rokov. Pred približne desiatimi rokmi sa tu developeri snažili v priechode trhu vybudovať hotel, no napokon sa ich zámer neuskutočnil a trh funguje ďalej.

Na obchodnej sídli tiež Turecko-slovenská aliancia. Organizácia, ktorá rozvíja vzdelávacie aktivity a spoluprácu v oblasti vedy a výskumu s cieľom rozvoja partnerstiev medzi Tureckom a Slovenskom. Práve tureckých fastfoodov je na Obchodnej asi najviac.

img_9079.jpg

Obchodná ulica je charakteristická množstvom dvorov a pasáží, priechodov, ktoré sú pomerne málo známe. Práve v nich sa nachádza niekoľko prevádzok z celého sveta, napríklad aj turecký barber.

img_9086.jpg

img_9094.jpg

V jednom dvore sídli Cordoba, islamské centrum, ktoré slúži ako mešita aj kultúrne centrum. Počas festivalu [fjúžn] sa tu tradične odohráva podujatie Babinec.

img_2321.jpg

V inom dvore zas nájdete nepálsku reštauráciu.

img_8178.jpg

Na Obchodnej má zastúpenie aj perzská komunita. V pasáži na Heydukovu sídlia vedľa seba iránske bistro, obchod s kobercami a koreninami.

img_3643.jpg

img_3666.jpg

img_3685.jpg

Prevádzky z celého sveta plynulo prechádzajú z Obchodnej aj na susednú Vysokú ulicu. Na rohu sídli už dlhé roky čínska reštaurácia Panda, oproti nedávno otvorili ruské potraviny. Pokračuje vietnamské bistro, japonská reštaurácia, oproti populárne orientálne potraviny, arabská reštaurácia Jasmin a multikultúrny okruh uzatvára Ashoka na Poštovej.

img_9113.jpg

img_9118.jpg

img_9111.jpg